Zgodnie z treścią art. 4181 § 1 k.s.h. akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący nie więcej niż 5% kapitału zakładowego mogą żądać umieszczenia w porządku obrad najbliższego walnego zgromadzenia sprawę podjęcia uchwały o przymusowym odkupie ich akcji przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy reprezentujących łącznie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego (akcjonariusze większościowi).
Akcje pracownicze mogą być przedmiotem odkupu o ile nie działa dwuletni zakaz ich zbycia.[1]
Innymi słowy w przesłankach instytucji odkupu akcji chodzi tu o następującą konfigurację podmiotową, (abstrahując od subsydiarnego obowiązku wykupu po stronie spółki) :
W nauce prawa „przesłanki podmiotowe przymusowego wykupu określa art. 4181 § 1 i § 4 KSH. Uprawnionymi są akcjonariusze lub akcjonariusz reprezentujący łącznie nie więcej niż 5 % kapitał zakładowego. Stroną zobowiązaną do wykupu są akcjonariusz (akcjonariusze) reprezentujący łącznie nie mniej niż 95 % kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego (akcjonariusze większościowi). Spółka jest subsydiarnie zobowiązana odkupić akcje akcjonariuszy mniejszościowych, jeżeli nie została podjęta uchwała o przymusowym odkupie (art. 4181 § 4 KSH).”[2]
W konsekwencji można bronić poglądu, że aby zablokować możliwość odkupu akcji przez drobnego akcjonariusza (drobnych akcjonariuszy)
Powstaje dalej pytanie, czy jeżeli akcje w spółce, w której drobni akcjonariusze mogą starać się o odkup akcji, posiadają inne spółki, które są zależne od akcjonariusza dominującego, to czy reprezentację w ramach kapitału zakładowego liczy się łącznie (tzn. w ramach grupy kapitałowej) czy indywidualnie?
Należy bronić poglądu, że chodzi tu o indywidualny stan posiadania akcji. Wynika to z następujących wniosków wyciągniętych z analizy przepisów prawa:
aa) W myśl art. 214 § 1 k.s.h. członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu oraz zatrudniony w spółce z o.o. główny księgowy, radca prawny lub adwokat nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej; z kolei w myśl art. 214 § 3 k.s.h. „przepis § 1 stosuje się odpowiednio do członków zarządu i likwidatorów spółki lub spółdzielni zależnej.”
bb) W myśl art. 362 § 1 k.s.h. spółka akcyjna nie może nabywać wyemitowanych przez nią akcji (akcje własne). Zgodnie z art. 362 § 4 k.s.h. „przepisy art. 362-365 stosuje się odpowiednio do nabycia akcji własnych spółki dominującej przez spółkę lub spółdzielnię zależną. Dotyczy to także osób działających na ich rachunek.” Ponadto „przy obliczaniu udziału akcji własnych w kapitale zakładowym zgodnie z art. 362 § 2 pkt 2 oraz art. 363 § 2 pkt 2 i 4 wlicza się wartość akcji posiadanych przez spółkę lub spółdzielnię zależną oraz osobę trzecią, działającą na rachunek spółki albo spółki lub spółdzielni od niej zależnej.”
cc) W myśl art. 366 § 1 k.s.h. spółka akcyjna nie może obejmować własnych akcji. Zakaz ten dotyczy również obejmowania akcji spółki przez spółkę lub spółdzielnię zależną. Dalej zgodnie z art. 366 § 4 k.s.h. jeżeli akcje spółki zostały objęte przez osobę, która działała we własnym imieniu, lecz na rachunek spółki albo spółki lub spółdzielni od niej zależnej, obejmującego uważa się za osobę działającą na własny rachunek.
dd) Zgodnie z art. 411 § 1 k.s.h. akcja daje prawo do jednego głosu na walnym zgromadzeniu. W myśl art. 411 § 4 k.s.h. statut może przewidywać także kumulację głosów należących do akcjonariuszy, między którymi istnieje stosunek dominacji lub zależności w rozumieniu niniejszej lub odrębnej ustawy, a także określać zasady redukcji głosów. W takim przypadku do głosów z akcji spółki dominującej dolicza się głosy z akcji spółki lub spółdzielni zależnej.
ee) Zgodnie z art. 4122 § 1 k.s.h. członek zarządu i pracownik spółki nie mogą być pełnomocnikami na walnym zgromadzeniu. W myśl art. 412 2 § 3 k.s.h. jeżeli pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu spółki publicznej jest członek zarządu, członek rady nadzorczej, likwidator, pracownik spółki publicznej lub członek organów lub pracownik spółki lub spółdzielni zależnej od tej spółki, pełnomocnictwo może upoważniać do reprezentacji tylko na jednym walnym zgromadzeniu. Pełnomocnik ma obowiązek ujawnić akcjonariuszowi okoliczności wskazujące na istnienie bądź możliwość wystąpienia konfliktu interesów. Udzielenie dalszego pełnomocnictwa jest wyłączone.
ff) W myśl art. 428 § 2 k.s.h. zarząd odmawia udzielenia informacji, jeżeli mogłoby to wyrządzić szkodę spółce, spółce z nią powiązanej albo spółce lub spółdzielni zależnej, w szczególności przez ujawnienie tajemnic technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa.
gg) W myśl art. 448 § 2 pkt 2 k.s.h. Uchwała o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego może zostać powzięta w celu przyznania praw do objęcia akcji pracownikom, członkom zarządu lub rady nadzorczej w zamian za wkłady niepieniężne, stanowiące wierzytelności, jakie przysługują im z tytułu nabytych uprawnień do udziału w zysku spółki lub spółki zależnej.
Dysponowanie przez członków grupy kapitałowej różnym pakietem akcji w innej spółce akcyjnej trudno byłoby kwalifikować jako stan obejścia prawa. Dysponowanie różnymi pakietami akcji jest objęte konstytucyjnymi gwarancjami prawa własności (art. 21 ust. 1 Konstytucji), a wyjątki powinny być wyraźnie przewidziane przez ustawę. W przypadku przepisu art. 4181 k.s.h. przepisu takiego brak. Skutek nieważności jako konsekwencja obejścia prawa ma przy tym nie tyle stan posiadania ale czynność prawna (art. 58 § 1 k.c.
[1] A. Szumański, w: S. Sołtysiński, A. Szajkowski, A. Szumański, J. Szwaja, Kodeks spółek handlowych. T. III, Komentarz do artykułów 301 – 458, wyd. 2, Warszawa 2008, s. 1179
[2] S. Sołtysiński, w: System prawa prywatnego. Prawo spółek kapitałowych pod red. S. Sołtysińskiego, Warszawa 2010, t. 17B, s. 582
[3] M. Rodzynkiewicz, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2012, wyd. 4, s. 901
[4] M. Michalski, Spółka akcyjna, Biblioteka prawa spółek, t. III, pod red. A. Kidyby, Warszawa 2010, wyd. 2, s. 434
Blog