Zgodnie z art. 182. § 1 k.s.h. zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz zastawienie udziału umowa spółki może uzależnić od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć.
Umowa spółki może stanowić, że zbycie udziałów lub ich zastawienie wymaga zezwolenia w formie uchwały wspólników podjętej bezwzględną większością głosów. Jest to pierwszy – aczkolwiek nie jedyny – dozwolony przez prawo sposób ograniczenia obrotu udziałami w spółce zgodnie z postanowieniami obowiązującej w niej umowy.
Zwrot „zbycie” jest bardzo pojemny i oznacza, iż w jego zakres wchodzi m.in.:
· sprzedaż udziałów
· darowizna udziałów
· zamiana udziałów
· przewłaszczenie na zabezpieczenie udziałów (inne czynności powiernicze)
Wskazany przypadek „zbycia” udziałów nie dotyczy natomiast np. sytuacji spadkobrania udziałów.
Bez zgody spółki w postaci uchwały wspólników udziały nie mogą być zbyte. Uchwała w tej materii podlega zaskarżeniu do sądu na ogólnych zasadach (art. 249 i n. k.s.h.).
Niebezpieczeństwo blokowania zbycia udziałów może powstać w szczególności:
Drugim z ograniczeń w obrocie udziałami może być postanowienie umowy spółki, że wspólnicy mają pierwszeństwo nabycia udziałów przeznaczonych do zbycia. Prawo tak ukształtowane nie jest prawem pierwokupu w rozumieniu art. 596 i n. k.c., gdyż to ostatnie rządzi się innymi zasadami, ale innym prawem pierwszeństwa (praelatio inter socios).
Czynność prawna mająca na celu obejście ustawy jest nieważna w rozumieniu art. 58 § 1 k.c. Można jednak założyć zajście następujących sytuacji w których nie wykonuje się prawa pierwszeństwa, a wyniku których ma miejsce przejęcie udziału przez osobę trzecią lub uzyskanie przez osobę trzecią podobnych skutków prawnych:
można obciążyć udział w spółce ograniczonym prawem rzeczowym jakim jest użytkowanie (art. 252 i n. k.c.) – co może nastąpić bez zgody Zgromadzenia Wspólników – a następnie zmienić umowę spółki (art. 187 § 2 k.s.h.) tak aby obciążonego udziału użytkownik wykonywał prawo głosu.
Blog