Jeżeli p r z e d ogłoszeniem upadłości SKOK:
wówczas syndyk masy upadłości ma tytuł prawny do dochodzenia odpowiednich roszczeń w stosunku do członków kasy na podstawie art. 26 ust. 3 u. SKOK, który stanowi, że odpowiedzialność członków kas za straty powstałe w kasie, może zostać podwyższona w statucie kasy do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów.
W takim jak podanym powyżej przypadku wierzytelność SKOK wchodzi w skład masy upadłości i podlega likwidacji na zasadach ogólnych. Syndyk jest w takim przypadku wykonawcą roszczenia upadłej kasy w stosunku do jej członka.
Kompetencję syndyka do dochodzenia po ogłoszeniu upadłości roszczeń ze stosunku członkostwa powstałych i skonkretyzowanych p r z e d ogłoszeniem upadłości podkreśla przepis art. 135 pr.spół. w zw. z art. 2 u. SKOK, zgodnie z którym po ogłoszeniu upadłości członkowie spółdzielni, na żądanie syndyka upadłości, niezwłocznie uiszczają niewpłaconą jeszcze część udziału.
Przepis art. 135 pr. spół. w zw. z art. 2 u. SKOK odnosi się wyłącznie do skonkretyzowanego przed ogłoszeniem upadłości zobowiązania członka spółdzielni wobec spółdzielni i nie podlega wykładni rozszerzającej.
Przepis art. 26 ust. 3 u. SKOK, który stanowi, że odpowiedzialność członków kas za straty powstałe w kasie, może zostać podwyższona w statucie kasy do podwójnej wysokości wpłaconych udziałów nie generuje odpowiedzialności członka SKOK w sposób automatyczny.
Blog