#famousbankruptcycases

Gajusza Kaliguli sposoby na pokrywanie deficytu

 

Kaligula znany jest powszechnie z mianowania swojego konia Inicatusa senatorem Rzymu. Niemniej dzięki świetnemu historykowi rzymskiemu Swetoniuszowi Kaligula jawi się także jako nieszablonowy - dziś byśmy powiedzieli - minister finansów. Warto przypomnieć kilka jego autorskich sposobów naprawy finansów Rzymu, zwłaszcza wobec współczesnych utyskiwań na władze i prawo. Dość powiedzieć, że przyczyną rozkładu finansów i - według współczesnych pojęć – technicznej niewypłacalności Rzymu był sam Kaligula.

 

Zatem w jaki sposób ratowano wówczas finanse? Kaligula ogłosił licytację i wystawił na nią jakieś przypadkowe ruchomości, jednocześnie samemu ustalając ich zawrotną wartość wywoławczą. Licytacji przewodniczył sam osobiście i podbijał cenę tak wysoko, że niektórzy musieli wydać na zakup bezwartościowych drobiazgów cały swój majątek. Szczególnego pecha miał Aponiusz Saturninus, który z racji na swój wiek drzemał na jednej z ław. Starzec miał niespokojny sen i poruszał głową, co Kaligula poczytywał za kolejne postąpienia. Jak nieszczęśnik się obudził powiedziano mu, że właśnie oto nabył 13 gladiatorów za niewiarygodną sumę 9 milionów sestercjów.

 

Kaligula wpadł na pomysł unieważnienia tłustych testamentów w tych przypadkach, w których spadkodawcy nie powołali do spadku albo jego samego albo jego poprzednika Tyberiusza. Kaligula testamenty unieważniał daleko wstecz, sięgając początków panowania Tyberiusza. Akcja ta wywołała taką grozę, że co bogatsi obywatele sporządzali testamenty powołując jako współspadkobiercę cezara. Kaligula nazywał testatorów „figlarzami”, bo powoływali go do spadku ale wcale nie chcieli umierać. Niecierpliwy cezar posyłał im więc zatrute smakołyki.

 

Następcy Kaliguli po opodatkowaniu szaletów powiedzą słynne „pecunia non olet”. Tymczasem Kaligula opodatkował nawet prostytutki. Ile wynosił podatek? Od dziennego urobku odejmowano zarobek za jednego klienta. Swetoniusz szczegółowo podaje, że dokonano noweli ustawy wskazując, iż podlegają opodatkowaniu zyski nierządnic i stręczycieli oraz objęte są tym podatkiem osoby zamężne winne nierządu.

 

 

 

 

 

 

Blog

24 sierpnia 2023
#famousbankruptcycases
#5